Οδηγός εγκατάστασης γραμματοσειρών

Ερωτήσεις σχετικά με γραμματοσειρές αι χαρακτήρες.
Απάντηση
kkoudas
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:54 am

Οδηγός εγκατάστασης γραμματοσειρών

Δημοσίευση από kkoudas »

Εδώ θα εξηγήσω πώς εγκαθιστούμε γραμματοσειρές. Εν προκειμένω έχω επιλέξει την gfs Artemisia, τα ίδια λίγο-πολύ γίνονται και με τις άλλες που βρήκα (kerkis, gfs bodoni, gfs neohellenic).

Αρχικά, φυσικά, κατεβάζουμε τη γραμματοσειρά μας. Την συγκεκριμένη που επέλεξα μπορεί να τη βρει κανείς εδώ.

Ακολούθως πάμε στο MiKTeX Options (Admin) και επιλέγουμε την καρτέλα roots. Σ’ αυτήν εγκρίνουμε την προτροπή show MiKTeX-maintained root directories. Αυτό θα μας εμφανίσει την θέση την θέση ενός φακέλου στον η/υ μας.

Πάμε εκεί που βρήκαμε λοιπόν και κάνουμε τα κάτωθι:
  • Ακολουθούμε (ή δημιουργούμε) τη διαδρομή /fonts/afm/GFS/Artemisia/. Εκεί επικολλούμε τα στοιχεία του φακέλου afm που κατεβάσαμε.
  • Ακολουθούμε (ή δημιουργούμε) τη διαδρομή /doc/latex/GFS/Artemisia/. Εκεί επικολλούμε τα στοιχεία του φακέλου doc που κατεβάσαμε.
  • Ακολουθούμε (ή δημιουργούμε) τη διαδρομή /fonts/enc/dvips/GFS/Artemisia/. Εκεί επικολλούμε τα στοιχεία του φακέλου enc που κατεβάσαμε.
  • Ακολουθούμε (ή δημιουργούμε) τη διαδρομή /fonts/map/dvips/GFS/Artemisia/. Εκεί επικολλούμε τα στοιχεία του φακέλου map που κατεβάσαμε.
  • Ακολουθούμε (ή δημιουργούμε) τη διαδρομή /tex/latex/GFS/Artemisia/. Εκεί επικολλούμε τα στοιχεία του φακέλου tex που κατεβάσαμε.
  • Ακολουθούμε (ή δημιουργούμε) τη διαδρομή /fonts/tfm/GFS/Artemisia/. Εκεί επικολλούμε τα στοιχεία του φακέλου tfm που κατεβάσαμε.
  • Ακολουθούμε (ή δημιουργούμε) τη διαδρομή /fonts/type1/GFS/Artemisia/. Εκεί επικολλούμε τα στοιχεία του φακέλου type1 που κατεβάσαμε.
  • Ακολουθούμε (ή δημιουργούμε) τη διαδρομή /fonts/vf/GFS/Artemisia/. Εκεί επικολλούμε τα στοιχεία του φακέλου vf που κατεβάσαμε.
Έπειτα ανοίξτε το αρχείο updmap.cfg και γράψτε εντός του τη γραμμή Map gfsartemisia.map και αποθηκεύστε. Εγώ δεν έβρισκα το αρχείο αυτό, οπότε έγραψα στη Γραμμή Εντολών (αυτή θα τη βρείτε ως cmd στην Αναζήτηση των windows) initexmf --edit-config-file updmap και μου το εμφάνισε.

Τέλος στην Γραμμή Εντολών πάλι «τρέχουμε» την εντολή initexmf --update-fndb και γενηθήτω φως!

Πλέον στον κώδικά σας δεν έχετε παρά να γράψετε την εντολή \usepackage{gfsartemisia} (ή κάτι αντίστοιχο για τις άλλες γραμματοσιρές *).

* Για την kerkis γράψτε την εντολή \usepackage{kerkis}, για την gfs bodoni γράψτε \usepackage{gfsbodoni} και για την gfs neohellenic γράψτε \usepackage{gfsneohellenic}.
sofia2020
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 03, 2019 4:31 pm

Re: Οδηγός εγκατάστασης γραμματοσειρών

Δημοσίευση από sofia2020 »

Καλησπέρα!

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις γραμματοσειρές στο latex και δε τα καταφέρνω. Αρχικά κατέβασα την kerkis αλλά δεν τη βλέπω στη λίστα των γραμματοσειρών που έχει μέσα και δεν ξέρω πως να την εντάξω αν και έψαξα για τη roots καρτέλα και δε τη βρήκα.

Έπειτα έχω γράψει ένα κείμενο δε ξέρω καν ποια γραμματοσειρά χρησιμοποιεί και αυτό που κάνει και θέλω να διορθώσω είναι ότι κόβει τις λέξεις λάθος.

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να δει τις εντολές μου να μου πει τι φταίει γιατί έβαλα τα πάντα και πως θα εντάξω την kerkis στο κείμενο?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Εδώ είναι ο κωδικός μου:

Κώδικας: Επιλογή όλων

\documentclass[a4paper,12pt]{book}

\usepackage{calc}
\usepackage{eso-pic}

\newlength{\PageFrameTopMargin}
\newlength{\PageFrameBottomMargin}
\newlength{\PageFrameLeftMargin}
\newlength{\PageFrameRightMargin}

\setlength{\PageFrameTopMargin}{2.85cm}
\setlength{\PageFrameBottomMargin}{2.85cm}
\setlength{\PageFrameLeftMargin}{2cm}
\setlength{\PageFrameRightMargin}{2cm}

\makeatletter

\newlength{\Page@FrameHeight}
\newlength{\Page@FrameWidth}

\AddToShipoutPicture{
  \thinlines
  \setlength{\Page@FrameHeight}{\paperheight-\PageFrameTopMargin-\PageFrameBottomMargin}
  \setlength{\Page@FrameWidth}{\paperwidth-\PageFrameLeftMargin-\PageFrameRightMargin}
  \put(\strip@pt\PageFrameLeftMargin,\strip@pt\PageFrameTopMargin){
    \framebox(\strip@pt\Page@FrameWidth, \strip@pt\Page@FrameHeight){}}}

\makeatother

\usepackage[left=4cm,textwidth=12.5cm,right=4.5cm,
textheight=20cm,top=4cm,bottom=5.7cm,
includehead]{geometry}
\usepackage{amsmath}
\usepackage{amsfonts}
\usepackage{amssymb}
\usepackage{amsthm}
\usepackage{unicode-math}
\usepackage[english,greek]{babel}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[adobe-utopia]{mathdesign}
\usepackage[T1]{fontenc}
\usepackage{titlesec}
\newcommand{\lat } {\latintext}
\DeclareMathOperator{\rank}{rank}
\newcommand{\gr}{\selectlanguage{greek}}
\usepackage{fancyhdr}
\pagestyle{fancy}

\newcommand{\changefont}{%
    \fontsize{8.5}{9.5}\selectfont}
\fancyhf{} 
\fancyhead[CO]{\changefont{ΕΙΣΑΓΩΓΗ}}
\fancyhead[RO,LE]{\changefont\bfseries\thepage}
\fancyhead[CE]{\changefont{ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1}}

\setmathfont{XITS Math}

\setmainfont[% semi-bold is being used instead of bold.
    UprightFont = Kerkis,
    ItalicFont = KerkisItalics,
    SlantedFont = KerkisItalics,
    BoldFont = Kerkissb,               % Kerkisb
    BoldItalicFont = Kerkissbi,        % Kerkisbi
    BoldSlantedFont = Kerkissbi,       % Kerkisbi
    SmallCapsFont = KerkisSmallCaps]   % KerkisSmallCaps-Bold for bold-face Small Caps
    {Kerkis}

\usepackage{lmodern}
\titleformat{\chapter}[display]
  {\Large\bfseries\sffamily}
  {\filright\large\chaptertitlename\ \thechapter}
  {0.2ex}
  {\titlerule\vspace{4ex}\large\filcenter}
  \titleformat{\section}
  {\large\bfseries\sffamily}
  {\thesection}{1em}{}

\addto\captionsgreek{\renewcommand{\chaptername}{ΚΕΦΑΛΑΙΟ}}
\usepackage[autostyle]{csquotes}

\begin{document}
\vspace{5cm}
\chapter{ΕΙΣΑΓΩΓΗ}
\section{Εισαγωγή}

H εισαγωγή περιέχει μια σύντομη επισκόπηση των περιεχομένων του βιβλίου, περιγράφοντας συνοπτικά τα βασικά σημεία κάθε κεφαλαίου.

\section{Σύντομη περίληψη ανά κεφάλαιο}

Το 2ο κεφάλαιο μας εισάγει στους πίνακες και την αντίστοιχη γραμμική άλγεβρα. Πίνακας είναι μια ορθογώνια διάταξη αριθμών, ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αναπαριστά συνοπτικά σύνολα εξισώσεων, συνδέσεις δικτύου, εξελικτικά δυναμικά συστήματα και ούτω καθεξής. Η χρήση των πινάκων γίνεται απαραίτητη για την αποτελεσματική μελέτη των μεγάλων συστημάτων. Το παρακάτω παράδειγμα απεικονίζει το όφελος των πινάκων όταν μεταφερόμαστε από προβλήματα μιας εξίσωσης σε συστήματα εξισώσεων. 
\end{document}
Άβαταρ μέλους
Tolaso
Ιδρυτής
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2017 7:47 pm
Τοποθεσία: @Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός εγκατάστασης γραμματοσειρών

Δημοσίευση από Tolaso »

Καλησπέρα,

γράφετε σε XeTeX ; Αν ναι, δε θα μπορέσω να σας βοηθήσω διότι δε το χρησιμοποιώ. Έχετε Windows ή κάποιο λειτουργικό σύστημα UNIX ; Η ερώτηση είναι πώς να εγκαταστήσετε τη kerkis ;
Δε παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων . Για αυτήν υπάρχει το forum ! Όλα τα μηνύματα σχετικά με υποστήριξη θα αγνοούνται!!

Προσλάβετέ με για τις LaTeX εργασίες σας. | Αγοράστε με έναν καφέ.
sofia2020
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 03, 2019 4:31 pm

Re: Οδηγός εγκατάστασης γραμματοσειρών

Δημοσίευση από sofia2020 »

Καλημέρα,

Δυστυχώς είναι πολλά τα προβλήματά μου, ένα από αυτά είναι η γραμματοσειρά την οποία πράγματι δε ξέρω πως να την εντάξω στο preamble και να τη δει και να τη χρησιμοποιεί. Θέλω να μπορεί να έχει έντονη γραφή (bold) γιατί τώρα τα \textbf και \bfseries δεν δημιουργούν Bold γράμματα στο κείμενο που πραγματικά το χρειάζομαι, ειδικά για ορισμούς και ασκήσεις κλπ.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,

Σοφία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Ahrefs [Bot] και 6 επισκέπτες